Primaria Brasov - Intrare Cetateni

in loc de iarba

PRIMARIA MUNICIPIULUI BRASOV si POLUAREA ORASULUI

Primaria Brasov - Poluarea orasului Brasov

Brasov, un oras condus de floarea inteligentei sale

Problema poluarii Brasovului, este veche de ani buni.

Cred ca l-am auzit pe Scripcaru, acum mai bine de zece ani, replicandu-le celor care ii semnalau cresterea gradului de poluare al Brasovului ceva de genul, „Cum sa fie poluare in Brasov, cu Tampa langa noi?!“.

Iarna, cand vegetatia dispare, Brasovul este mai poluat chiar si decat Bucurestiul. Oare, unul din cei mai vechi si apropiati colaboratori, "Petrov", pardon, Basaescu nu i-a spus despre faptul ca, "Iarna nu-i ca vara"!?

Asa ca, restrangerea spatiilor verzi in favoarea parcarilor -care aduc multi bani la indemana lui- si a pietrelor furnizate de celebra, eterna si bine finantata firma, care se ocupa de amenajarea spatiilor verzi ale orasului, au continuat.

Au fost ignorate aproape toate masurile care ar fi putut diminua cresterea poluarii Brasovului.

Deunazi, l-am auzit pe Scripcaru, intr-un interviu, indemnandu-ne sa mirosim aerul pe la Copsa Mica, daca cel din Brasov ni se pare poluat!

Oare acolo platim noi impozite!?

Odata cu declansarea crizei sanitare, a reiesit faptul ca poluarea favorizeaza transmiterea comunitara a lui SARS-CoV-2 si uite asa, creste pericolul de a ne pierde viata!

CE FACUSI DOM' PRIMAR !!??

Evenimente Brasov Parearea lui Scripcaru

Sanatatea Brasovenilor este luata in deradere cu acelasi tupeu, cu care le spunea celor care masurau gradul de poluare al orasului ca ar fi masurat de fapt fumul de la un gratar din apropiere -“Brașovul nu este poluat, de vină este grătarul de mici”.

Statia de masurare a fost mutata, insa rezultatul s-a pastrat, aerul din Brasov depaseste normele de poluare acceptate.

Primarul Brașovului, George Scripcaru, este singurul primar dintre cei trei invitați la discuțiile de la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor care nu a fost prezent, acesta a fugit de răspundere si l-a trimis la intalnire pe viceprimarul László Barabás.

Din cauza calitatii aerului, suntem in procedura de infringement inca din anul 2009, insa in 2018, Comisia Europeană a deschis un dosar la Curtea Europeană de Justiție împotriva României, din cauza faptului că autoritățile iresponsabile, nu au implementat măsurile de îmbunătățire a calității aerului.

Deci Romania este data in judecata si risca amenzi de sute de mii de euro pe zi, pentru ca bravilor conducatori -printre care si cei ai Brasovului- nu le pasa de sanatatea noastra.

Cine credeti ca o sa plateasca acele amenzi!?

Tot noi cetatenii! Prin impozite.

Asa ca, glumele lui Scripcaru mi se par de prost gust.

BRASOV LIVE - PIATA SFATULUI 😊